Olympus M.Zuiko Digital ED 12-200 mm f/3,5-6,3

Vinětace

Zoomový objektiv s pevným clonovým číslem v celém rozsahu a s označením Pro, která označuje i odolnost vůči prachu a vodě. Tento objektiv má téměř stejnou sílu vinětace na testovaných ohniscích, se zvyšujícím se clonovým číslem značně klesá, na nejnižších clonových číslech je nejvýraznější u ohnisek 12 mm a 14 mm.

Chromatická aberace

Tento objektiv zvládá chromatickou aberaci velmi dobře, jediná vyšší odchylka 3 px byla naměřena na ohnisku 12 mm a cloně f/2,8. Nejnižší hodnoty na všech testovaných clonových číslech byly naměřeny při použití ohniska 25 mm. Na střed snímku není aberace patrná, jen při ohnisku 12 mm a cloně f/2,8 je její síla 2 px.

Modular Transfer Function (MTF)

Tento objektiv dosahuje v celé délce testovaného ohniska vysokých hodnot. Nejvyšší hodnoty na středu i v rozích snímku byly naměřeny při cloně f/4. Nejnižší při použití ohniska 12 mm a clony f/2,8. Na rozích je ostrost ve většině případů nejnižší při cloně f/2,8. Nejméně ostrý v rozích je objektiv na ohnisku 14 mm a cloně f/2,8.

Distorze objektivu

U tohoto objektivu je soudkovitá distorze pouze na ohnisku 12 mm. Ostatní ohniska mají podobný vývoj, v některých částech se dokonce překrývají. Jejich tvar jde do záporných hodnot, což vypovídá o poduškovitém tvaru distorze. Nejlepších výsledků dosahuje ohnisko 25 mm.