Šum v obraze

Šum v obraze byl zkoumán na základě nastavené ISO hodnoty. Výsledky jsou znázorněny křivkou, hodnoty na ose x jsou pro jednotlivé čtverce na testovaném Colorcheck terči, šum byl testován pouze pro bílou, černou a odstíny šedé, proto hodnota 0,05 je pro bílou barvu a přes hodnoty odstínů šedé je číslo 1,5 je pro černý čtverec. Lomové body křivky tedy udávají, jak moc je šum v daném odstínu viditelný. Nízké hodnoty znamenají, že úroveň šumu je nízká. U některých zařízení nelze nastavit všechny testované hodnoty ISO, proto nemohly být tyto hodnoty zaznačeny a nejsou v grafech zobrazeny. Fotoaparáty Olympus mají nativní ISO hodnotu 200. Nejvyšší hodnota ISO v grafech je 3200, i když u některých zařízení lze nastavit hodnotu až 25 600. Takto vysoké hodnoty nebyly testovány z důvodu nepoužívání v praxi. Jak bylo již dříve zmíněno, drony mají pevnou zaostřovací vzdálenost nastavenou od jednoho metru po nekonečno. Při testování této vady musel být testovací diagram v bližší vzdálenosti, testované snímky tedy nejsou ostré. To může mít vliv na výsledky analýzy. Stejně tak při testování fotoaparátu Nikon D750 musel být testovací terč ve větší vzdálenosti, protože nasazený objektiv nedovoloval zaostřit blíže.

Porovnání ISO 100

Při porovnání nastavení ISO 100 vykazuje nejhorší hodnoty mobilní telefon Xiaomi. Na fotoaparátu Nikon D750 byly naměřeny nejnižší hodnoty ze všech testovaných zařízení. Linie průběhu se u dronů Phantom 4 Pro a Mavic Mini navzájem prolínají.

Porovnání ISO 200

Na tomto nastavení dosahují nejvyšších hodnot fotoaparáty Olympus M1 Mark II a M10 Mark II. Jejich křivky se vzájemně překrývají, na hodnotě 1,5 je jejich rozdíl největší. Nikon D750 má opět nejlepší výsledky v celém spektru. Mobilní telefon svou křivkou protíná téměř všechny ostatní.

Porovnání ISO 400

Při použití této citlivosti opět dva Olympus fotoaparáty M1II a M10II vykazují oproti ostatním vysoké hodnoty. V některých částech grafu dosahuje vysokých hodnot i dron DJI Phantom 4 Pro. Nejlepší výsledky jsou opět u Nikonu D750. Mobilní telefon má opět nahodilou charakteristiku.

Porovnání ISO 800

Nejhorší výsledky byly při této citlivosti naměřeny u dronu DJI Phantom 4 Pro. Opět je vidět mezi dronem Phantom a fotoaparáty Olympus M1 Mark II a M10 Mark II znatelný skok. Mobilní telefon Xiaomi svou charakteristikou protíná většinu ostatních linií. Nejlepších výsledků dosahuje fotoaparát Nikon D750.

Porovnání ISO 1600

Při tomto nastavení se rozdíly naměřených hodnot mezi zařízeními značně zvětšují. Nejhorších výsledků dosahuje dron DJI Phantom 4 Pro. Velikost odchylky se zvětšuje mezi fotoaparáty Olympus M1 Mark II a M10 Mark II. Nikon D750 má velmi podobnou charakteristiku s drony DJI Mavic 2 Pro a Mavic Mini.

Porovnání ISO 3200

Při takto vysoké citlivost ISO je již značné množství šumu v obraze. Dron DJI Phantom 4 Pro a Olympus M10 Mark II dosahují podobně vysokých hodnot. Fotoaparáty Olympus M1 Mark II a M5 Mark II mají velmi podobnou charakteristiku, avšak druhý zmíněny fotoaparát dosahuje stále o něco lepších výsledků. Odchylka Nikonu D750 se v některých místech zvyšuje oproti dronům DJI Mavic 2 Pro a Mavic Mini.

Celkové hodnocení vinětace

Úroveň šumu dosahuje u některých zařízení velmi vysokých hodnot, ve většině případů to je dron DJI Phantom 4 Pro a fotoaparáty Olympus OMD E-M1 Mark II a OMD E-M10 Mark II. U fotoaparátu Nikon D750 byly naměřeny při všech citlivostech nejnižší hodnoty. Podobně jako u dronu DJI Mavic 2 Pro a Mavic Mini, u kterých však byly testované snímky pořízeny do formátu jpg.