Olympus M.Zuiko Digital ED 14-42 mm f/3,5-5,6 EZ Pancake

Vinětace

Nejmenší testovaný objektiv s elektronickým zoomem je velmi náchylný na vinětaci na nejširším ohnisku 14 mm a cloně f/3,5, na ohnisku 17 mm síla vinětace značně klesne. Avšak při použití ohniska 25 mm se opět projeví.

Chromatická aberace

U tohoto objektivu se chromatická aberace zvyšuje se zvyšujícím se ohniskem a clonovým číslem. Nejvyšších hodnot dosahuje na ohnisku 25 mm a clonách f/4 a f/7,1. Nejnižších na ohnisku 17 mm, ovšem na nejširším možném ohnisku 14 mm u tohoto objektivu je síla aberace také nízká. Střed snímku je nevíce postihnut aberací při použití ohniska 25 mm a clony f/4. Její síla je 1,5 px.

Modular Transfer Function (MTF)

Ostrost u tohoto objektivu je nejvyšší na při dvou různých nastavení. Na ohnisku 14 mm a cloně f/4 a na ohnisku 20 mm a cloně f/5 byla naměřena stejná hodnota ve středu snímku 2693 LW/PH. Nejnižších hodnot dosahuje objektiv na středu při ohnisku 17 mm. Na rozích je ostrost výrazně nižší, hodnota 1634 LW/PH byla naměřena na ohnisku 25 mm a cloně f/7,1. Nejméně ostrý je objektiv na ohnisku 20 mm.

Distorze objektivu

Hodnoty distorze tohoto objektivu jsou vždy v kladných hodnotách, tvar distorze je tedy vždy soudkovitý. Se zvyšujícím se ohniskem se křivka narovnává, na nejužším testovaném ohnisku je objektiv téměř rovný.