Tamron AF 24-70 mm f/2.8 SP Di USD VC

Vinětace

Vinětace na tomto objektivu je velmi silná především na nejširším ohnisku 24 mm, ale i na 30 mm, a to při nastavení clony f/2,8. Slabá síla vinětace je až při cloně 5 a ohnisku 35 mm a užším. Na ohnisku 24 mm při cloně f/3,5 chybí údaj, to je zapříčiněno chybějícím snímkem, který nemohl být nahrazen novým z důvodu vzniku jiného nasvícení plochy a vznikem velké odchylky.

Chromatická aberace

Chromatická aberace je u tohoto objektivu poměrně vysoká. Nejvyšší hodnoty 5,3 px dosahuje při cloně f/7,1 a ohnisku 35 mm. Při ohniscích 40 a 50 mm je aberace výrazně nižší pouze po clonu f/5, poté se opět zvedá. Objektiv však nevykazuje žádné stopy chromatické aberace ve středu snímku na všech ohniscích a všech testovaných clonových číslech.

Modular Transfer Function (MTF)

Ostrost tohoto objektivu dosahuje velmi vysokých hodnot na středu snímku při všech ohniscích i clonových číslech. Při použití nižší clony je ostrost nejmenší na ohnisku 50 mm, u vyšších clonových čísel klesá na ohnisku 35 mm. V rozích snímku je objektiv znatelně méně ostrý a více se projevuje změna clony. Se zvyšující se clonou roste i ostrost. Nejnižší hodnoty jsou po clonu f/5 na ohnisku 50 mm, na vyšších clonách pak na ohnisku 35 mm.

Distorze objektivu

Tento objektiv má charakteristiku distorze nejvíce odchýlenou v závislosti na ohnisku. Podle křivek je patrné, že při použití ohniska 24 mm má distorze extrémně soudkovitý tvar, maximální hodnota je 44 mikrometrů. Podobně tomu je i na ohnisku 28 mm. Nejlepší výsledky, tedy nejrovnější tvar vykazuje objektiv na ohnisku 50 mm, distorze má však poduškovitý tvar.