Olympus M.Zuiko Digital ED 17 mm f/1,8

Vinětace

Malý světelný objektiv s pevnou ohniskovou vzdáleností 17 mm, po přepočtu na full frame 34 mm, má velkou tendenci vinětovat od plně otevřené clony f/1,8 až po clonu f/3,5, odkud se síla vinětace ustálí, další skok nastává mezi f/6,3 a f/7,1.

Chromatická aberace

Aberace na tomto objektivu dosahuje maximální hodnoty 3,3 px, a to při nastavené cloně f/2,2. Při nastavení ostatních clonových čísel je dosahuje síla aberace nižších hodnot, v rozmezí od tří do dvou pixelů. Uprostřed snímku je aberace nejvyšší při cloně f/1,8.

Modular Transfer Function (MTF)

U tohoto objektivu s pevnou ohniskovou vzdáleností je ostrost na středu snímku nejvyšší při použití clony f/4. Byla naměřena hodnota 2946 LW/PH. Při použití jiných clonových čísel je ostrost o něco nižší. Na rozích dosahuje nejvyšší hodnoty při použití clony f/3,5. Nejméně je tento objektiv ostrý na cloně f/1,8 až f/2.

Distorze objektivu

Křivka objektivu Olympus 17 mm je v kladných hodnotách. Distorze je tedy soudkovitá. Vzhledem k tomu, že se hodnoty pohybují jen do dvou mikrometrů, je distorze tohoto objektivu na velmi dobré úrovni.